UltraGear 27GX790A 27 OLED QHD 480Hz 0.03ms Gaming Monitor
by LG
Product Details
- Brand
- LG
- Condition
- new
- Model
- 27GX790A-B.AEK
- MPN
- 27GX790A-B.AEK
- GTIN
- Category
- Gaming, Toys & Hobbies
Best price from 2 shops
Choose options
Compare Prices(2 shops)
Description
27” OLED Brilliance with up to 480Hz of Game-Changing SpeedExperience ultra-smooth tear-free gameplay with up to 480Hz refresh rate1 and 0.03ms response time on a bright 27” QHD OLED display. React instantly spot every detail and outpace your opponents in every frame with unbeatable speed and clarity. Unleash Next-Gen Speed with Future-Ready DisplayPort 2.1DisplayPort 2.1 delivers ultra-fast data speeds for flawless 480Hz gameplay. Enjoy sharper visuals with higher resolution support virtually zero lag and instant responsiveness giving you the edge to dominate. Bright Picture. Deep Blacks Brilliant Detail OLED Gaming FTWGet lost in vivid visuals with OLED technology delivering exceptional brightness up to 98.5% of DCI-P3 color coverage a 1.5M 1 contrast ratio and DisplayHDR True Black 400. Every gaming scene pops with deep blacks brilliant highlights and cinematic color. Ultimate Frame Sync FreeSync™ Premium Pro and; G-SYNC® CompatibleSay goodbye to screen tearing and stutter. With AMD FreeSync™ Premium Pro and NVIDIA® G-SYNC® compatibility this OLED monitor delivers ultra-smooth tear-free visuals giving you perfect frame sync across PC and next-gen console gaming. Seamless Display and Adjustable to Gamer SpecsDive into gameplay on the virtually borderless 27” OLED screen. The slim-profile display has adjustable height tilt swivel and pivot controls that let you customize your view while RGB hexagonal backlighting amps up your battle station making every session a vibe. Up to 98.5% DCI-P3 Color CoverageWith up to 98.5% DCI-P3 color spectrum coverage the OLED display brings HDR games to life delivering vibrant colors for stunning visual realism in every frame. 4-Pole Jack and; DTS HP X Gaming Audio UnleashedExperience lifelike 3D audio with DTS Headphone2 pushing out spatial sound to make you feel even more part of the game. The 4-pole headphone jack combines stereo audio and mic input delivering crisp sound and clear game-play comms through a single connection. Low Glare More Focus Play Without DistractionsStay in the zone with an OLED screen that’s designed to minimize glare and reflections. The anti-glare surface reduces light distractions so you can keep your attention where it matters—on every move every target and every win..
Shop Reviews
No reviews yet. Bought this product? Share your experience with one of the shops below.
Frequently Asked Questions
- What is the cheapest price for UltraGear 27GX790A 27 OLED QHD 480Hz 0.03ms Gaming Monitor?
- How many shops sell UltraGear 27GX790A 27 OLED QHD 480Hz 0.03ms Gaming Monitor?
More from LG
Similar products at The Virtual Mall
Odyssey G70D 27 IPS 4K UHD 144Hz 1ms Smart Gaming Monitor
Samsung
VX2718 P MHD 27 VA Full HD 180Hz 1ms Gaming Monitor
Viewsonic
MAG 27CQ6F 27 VA WQHD 180Hz 0.5ms Curved Gaming Monitor
Msi
27 IPS QHD 180Hz 1ms Gaming Monitor
Electriq
AGON AG276QZD2 27 QHD QD OLED 240Hz 0.03ms Gaming Monitor
Aoc
GA241 Gaming Monitor 23.8 Inch Full HD 100Hz